Ar Donaldas Trumpas liks prezidentu?

Dalintis:

Donaldas Trumpas žūtbūt siekia būti perrinktas Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentu, bet kova laukia sudėtinga.

Jau lapkričio 3 d. milijonai amerikiečių atiduos savo balsus už politinį lyderį, kurį norės matyti šalies vadovo poste artimiausius ketverius metus. Neabejojama, kad mūšis virs tarp dviejų kandidatų: antros kadencijos siekiančio respublikono Trumpo ir Demokratų partijos atstovo Joe Bideno.

Naujausi visuomenės nuomonių tyrimai piešia Trumpui ne itin malonų paveikslą. Nacionalinio lygmens apklausose jis nusileidžia Bidenui maždaug 10 proc. – gerokai daugiau, nei prieš ketverius metus tuo pat metu atsiliko nuo Hillary Clinton. Žinoma, šis skaičius nėra pats svarbiausias; juk JAV rinkimai vyksta kiekvienoje valstijoje atskirai ir bendra balsų suma nevaidina lemiamo vaidmens. Visgi faktas, kad Bideno pozicijos tvirtos, akivaizdus.

Juolab, kad Trumpo oponentas tvirtai stovi ant kojų ir svarbiausiose valstijose, kurios istoriškai nukrypdavo tiek į vienos, tiek į kitos partijos pusę. Pavyzdžiui, Trumpas 2016 metais laimėjo Floridoje, Mičigane, Viskonsine ir Pensilvanijoje, tačiau dabartiniai skaičiai šiose valstijose sėkmę žada Bidenui. Ir gana įtikinamą.

Kas lemia tokią tendenciją? Visų pirma amerikiečiai nepatenkinti tuo, kaip Trumpas sprendžia COVID-19 pandemijos problemą. Šalyje naujų užsikrėtimų skaičius vėl sparčiai auga – pastaruoju metu kasdien fiksuota net iki 60 tūkst. naujų atvejų, o aukų skaičius perkopė 137 tūkst. Todėl nenuostabu, kad du trečdaliai JAV gyventojų teigia esą nepatenkinti prezidento veiksmais pandemijos kontekste, nors dar prieš kelias savaites taip manančiųjų buvo gerokai mažiau.

Kita aplinkybė – ekonomikos būklė. Trumpas iki pandemijos džiaugėsi, kad nedarbo lygis šalyje pasiekė rekordines žemumas, o bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo tempas buvo įspūdingas. Paprastai tariant, gyventojai kišenėse turėjo vis daugiau pinigų. Šiuo metu situacija kur kas niūresnė; nedarbas per trumpą laiką šoktelėjo daugiau nei tris kartus bei perkopė 13 proc.; be to, prognozuojama, kad BVP šiemet susitrauks apie 5 proc. Tai reiškia, kad daugybė amerikiečių savo kailiu patiria arba netrukus patirs sunkumus, o tokia emocija nepalanki perrinkimo siekiančiam politikui.

Galiausiai yra priežasčių manyti, kad nemažai amerikiečių kiek pavargo nuo Trumpo. Jo tikslingai skaldanti retorika efektyvi tada, kai situacija šalyje pozityvi, o krizės metu tampa našta. Be to, Trumpui iššūkį meta gana nuosaikus oponentas, o tai gali padėti jam prisivilioti daugiau neapsisprendusių rinkėjų.

Tiesa, nurašyti Trumpą tikrai dar anksti. Ne veltui jis kone kasdien primena, kad tarp Respublikonų partijos rėmėjų jo palankus vertinimas vis dar viršija 90 proc. Tai reiškia, kad tie, kurie išrinko jį prezidentu, išlieka ištikimi. Taigi 2016 metų scenarijaus pasikartojimo nevalia atmesti. Tačiau akivaizdu, kad per likusį politinės kampanijos laiką Trumpui reikės gerokai pasistengti.

Dalintis:

About Author

Nuo 2016 metų liepos mėn. yra Rytų Europos Studijų Centro direktorius. Jis taip pat yra VU TSPMI politikos mokslų doktorantas ir dėstytojas, Harvardo universiteto Davis Centro, kuriame 2017-2018 metais su prestižine Fulbright stipendija dirbo tyrėju, nereziduojantis ekspertas projektams. Anksčiau L.Kojala dirbo žiniasklaidoje, taip pat Užsienio reikalų ministerijoje, vadovavo įvairiems tarptautiniams projektams. L. Kojala domisi Europos integracija, Rusijos vidaus ir užsienio politika, Rytų partnerystės šalių raida, NATO ir saugumo studijomis, JAV užsienio politika, taip pat informaciniais karais. Apie tai yra skaitęs pranešimus tarptautinėse konferencijose. Jis komentuoja tarptautinės politikos aktualijas Lietuvos bei užsienio žiniasklaidoje, yra rengęs tekstus ar komentavęs tokiose žiniasklaidos priemonėse kaip CNN, The Moscow Times, Vokietijos, Prancūzijos, Nyderlandų nacionalinės radijo stotys ir kt. 2019 tapo „Tauragės kurjerio“ bendradarbiu.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą