Tūkstantis. Du tūkstančiai, beveik trys tūkstančiai. Tiek pastaruoju metu per dieną žmonių Lietuvoje suserga COVID-19. Skaičiai įspūdingi ir kalbos, kad pavasarį sėkmingai pavyko ligą pristabdyti, jau nieko neguodžia. Pažįstu sergančiųjų, pažįstu persirgusiųjų (vieniems tai buvo lyg sloga, kiti iki šiol jaučia liekamuosius reiškinius). Pažįstu žmonių, kurie bijo susirgti, todėl aklinai uždarė savo namų duris ir nosies laukan nekiša, bet stovėdamas ilgoje eilėje parduotuvėje prie kasų suprantu, kad dauguma žmonių jau nebesisaugo (eilėje stoviu ir aš).
Patikslinsiu – saugosi tiek, kiek valdžia liepia: visi su kaukėmis ir vis pasigirsta pabambėjimų, kad kažkas nesilaiko saugaus atstumo. O ir pats įkyraus į nugarą vežimėliu baksnojančio piliečio paklausiu „Ar Plungė dega?“ Nelabai supranta mano humoro, bet žingsniu atsitraukia.
Visi laukia, kada bus atvežta stebuklinga lazdelė – vakcina. Lyg ir girdėjom, kad tokia sukurta, lyg ir žinom, kad perkami super galingi šaldytuvai jai laikyti, bet viskas dar skendi migloje. Nei tvarkos, ką pirmiausia skiepys, nei detalių, kiek tų skiepų reikės, kiek kainuos. Ar galima bus už brangiau pirmiau pasiskiepyti? Kada vakcina pradės veikti?
Atsakymų nėra, nes tarpuvaldis, o gal net politikai su medikais dar nežino, ką sakyti. Socialiniuose tinkluose jau kyla diskusijų, kad gal pirmiausia derėtų paskiepyti Adamkus – gražus valstybės raidos gestas. Bet čia ginčų bus ilgų ir tuščių.
Virusas yra virusas, spėju, kad visi juo turėsime persirgti ir nėra ko ieškoti kaltųjų, bet melagiams jų kalbas, kad viskam pasirengta, rinkėjai priminė.
Politikai rinkėjams žūtbūt siekia įrodyti, kad jie kažką gali nuveikti, todėl neabejoju, kad netrukus karantino sąlygos griežtės. Ypač, kai į sceną žengia naujos šluotos, o ir prezidentas reikalauja imtis atsakomybės. Ką padarys pirmiausia? Uždarys ne maisto prekių parduotuves, bent jau savaitgaliais. Jei sumąstėte kažką prisukti, tai dabar – pats laikas varžtelių nusipirkti. Vilniuje matydamas sausakimšą automobilių aikštelę prie „Ikea“ parduotuvės, suprantu, kad ne tik varžtelių pritrūkta, kad perkamos kalėdinės dovanos.
Nepaisant viruso, Kalėdos ateis. Gal tylesnės, bet gal bus proga apmąstyti jų prasmę, o ne tik dovanų artimiesiems nupirkti?
Gyvenimas tęsiasi – Vyriausybę prezidentas patvirtino. Gal tik dėl noro parodyti, kad prezidentūra yra svarbus žaidėjas ir valstybės vidaus gyvenime, procesas užtruko. Blogiau būtų, jei prezidento patarėjai į kelias ministerijas būtų norėję prakišti sau palankius žmones. Kaip seksis Ingridos Šimonytės kabinetui, netrukus pamatysime.
Tuo pat metu kinai rodo savo augančias galias ir danguje, ir gelmėse: prieš kelias dienas Kinijos bepilotis erdvėlaivis nusileido Mėnulyje ir jau gabena į Žemę uolienų pavyzdžius, o kiek ankstėliau giliavandenis povandeninis laivas „Fendoudže“ pasiekė giliausią vietą Žemėje.
Per ekspediciją, prasidėjusią spalio 10 d., „Fendoudže“ 13 kartų nėrė į vadinamąjį Marianų lovį, povandeninę įdubą Ramiajame vandenyne, Filipinų jūroje, ir kelis kartus nusileido giliau nei 10 km.
Kam to reikia? Parodyti Kinijos technologijų galybę ir didinti pasididžiavimo jausmą.
Visgi „Verslo žinių“ portale viena skaitomiausių savaitgalio naujienų buvo žinia, kad iki 2021 m. sausio 11 d. ir verslas, ir piliečiai gali pareikšti nuomonę Europos Komisijos viešoje apklausoje dėl 1 ir 2 euro centų monetų atsisakymo.
Kad ir ką kalbėtume, kasdienybės centai yra svarbesni nei kinai Mėnulyje. Tai gal ir remonto darbus atidėkime pavasariui, o geriausia dovana Kalėdų proga tebūna jūsų dėmesys artimam žmogui.