fbpx

Kai šoki aukščiau bambos – labai svarbu minkštai kristi

Dalintis:

Mažesnių miestų ir miestelių „galvos“ niršta, kai ten, kažkur Vilniuje, būna pavadinti provincija. Tokia jau ta lietuvių kalba – ne tiek daug žodžių turime, tai ir parinkti juos nepaprasta. Šiandien oficialiai skelbiama, kad Tauragėje gyvena 21 520 žmonių ir  miestas šalyje užima garbingą dvyliktąją vietą pagal gyventojų skaičių.

Kodėl staiga apie skaičius? Prieš savaitę Tauragės rajono savivaldybė išplatino pranešimą ir paskelbė tvirtai nusprendusi – Tauragei reikia arenos. Arenos kaina – 9 milijonai eurų. Plotas – beveik 8 tūkstančiai kvadratinių metrų, o joje galės tilpti ne tik 8 sporto šakų atstovai, bet ir tūkstančius sutrauksiantys koncertai.

Pasižiūrėkime, kas tokias arenas Lietuvoje turi.

Vilnius – sostinė, dar kartais kultūros lopšiu pavadinama, bet ir tai į jos arenas užsienio atlikėjai užsuka rečiau nei į laikinosios sostinės – Kauno pasididžiavimą. Tiek Vilnius, tiek Kaunas turi ir tarpusavyje besipešančias krepšinio komandas ir dar akiplėšiškesnius krepšinio sirgalius. Ir vis dėlto per varžybas tuščių vietų – kiek nori. Suskaičiavus visus komercinius, nekomercinius, sporto renginius, koncertus ar muges, Vilniaus „Siemens“ arenoje per metus įvyksta maždaug 120 renginių. Į juos susirenka kartais net iki 300 000 žiūrovų (per metus).

Perpus už sostinę gyventojų skaičiumi mažesnis Kaunas areną taip pat turi. Ir ne vieną, bet populiariausioji ir itin užsienio atlikėjų pamėgta „Žalgirio“ arena tapo ne tik krepšinio komandos namais. Čia per metus suorganizuojama panašiai renginių kaip ir Vilniuje.

Uostamiestyje taip pat yra arena, kurioje į visus renginius per metus ateina apie 200 000 žmonių. Krepšinio varžybos, koncertai, edukaciniai renginiai – per metus jų suskaičiuojama arti šimto.

Šiaulių arenoje situacija taip pat ne pati geriausia. Jos užimtumas – 100 visokio lygio renginių per metus, o apsilanko juose apie 170 000 žiūrovų. Vėl nepamirškim, kad Šiauliai – krepšinio miestas.

Panevėžys pernai surengė 87 įvairaus pobūdžio renginius savo arenoje, o į juos atėjo 192 000 žiūrovų.

Apie areną Alytuje daug kalbėti neverta. Turi dzūkai ją ir naudoja daugiausiai sportui ir renginiams, į kuriuos žmonėms nereikia pirkti bilietų. Pernai arenoje vyko vos dešimt komercinių renginių. Kodėl taip nutinka? Norint pakviesti žinomus užsienio atlikėjus, yra reikalavimas ne tik kaip turi atrodyti užkulisiai, bet ir kiek žmonių turėtų koncerte apsilankyti, kad jis tiesiogine to žodžio prasme apsimokėtų.

Aukščiau Tauragės besirikiuojantys Marijampolės, Mažeikių ar Jonavos miestai milžiniškų salių neturi, bet panašu nelabai sau dėl to galvas suka. Bent jau viešojoje erdvėje.

Žalgirio arena Kaune. Žalgiris.lt nuotrauka

Utena ir Kėdainiai arenas pasistatė, bet ar jos kada nors atsipirks – klaustukas, didesnis už pačią areną. Tiesa, abu šie miestai taip pat turi krepšinio komandas, kurių namais arenos tapo. Kėdainių arenoje metinių renginių vidurkis – 78. Skaičiuojama, kad dienomis, kai nereikia pirkti bilietų, į renginį ateina 1000 žiūrovų, o jei koncertuoja garsesni atlikėjai, parduodantys bilietus, susirenka vidutiniškai po 2000 žmonių.

Suskaičiavus, kiek kainuoja arenų išlaikymas – šildymas, apšvietimas, valymas ir kiti būtiniausi administraciniai kaštai – jos tampa sunkia našta tiek privačiam kapitalui, tiek savivaldybėms.

Pasirodžius pranešimui apie miestą papuošiančią areną, internete skaičiau džiaugsmingus komentarus: gyventojai plojo katučių ir tikino – eisim, eisim, mokėsim, mokėsim. Aš irgi taip darau, bet kai reikia apsispręsti, pasveriu, ar išlaidos tikrai pagal kišenę. Ar tikrai manote, kad staiga Tauragės arenoje viskas bus kitaip? Pradėkime nuo savęs. Jei jūsų kišenėje būtų penki eurai savaitei, jūs pirktumėte 100 gramų laukinės lašišos ar visgi duonos, pieno ir makaronų? Taip ir savivaldybė turėtų gerai pasverti – ar pramoga, kuri greičiausiai niekada neatsipirks, ar investicija į ugdymą – pavyzdžiui, naujo vaikų darželio steigimą. Ai, pamiršau – sakė, kad investuoti tik į trinkeles ir gatves neužtenka. Tai mano, kaip dar nespėjusios čia kojų apšilti, patarimas – investuokit į vandenį. Tos žolės Jūroje, labai akis bado.

Dalintis:

Palikite komentarą