Teisėjus įžeidinėjusiam vyrui – reali laisvės atėmimo bausmė

Dalintis:

Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą dėl nepagarbos teismui ir nusprendė pakeisti pirmosios instancijos teismo nuosprendį, kuriuo nuteistajam už keturių Lietuvos teisėjų viešą užgaulų pažeminimą paskirta subendrinta 1 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant 2 metams 6 mėnesiams. Bausmė buvo sugriežtinta – skirta subendrinta galutinė 2 metų ir 2 mėnesių realaus laisvės atėmimo bausmė.

Tauragės apylinkės teismo nuosprendžiu 58 metų K.K. nuteistas už tai, kad jis viešai raštu užgauliai pažemino teisingumą vykdančius 4 teisėjus dėl jų veiklos, laiškuose teisėjams išvadindamas juos neigiamais epitetais: „subingalvis ateivis inkvizicijos teisėjas“, „inkvizitorius“, „moralinė višta“, „teisę ir žmogiškumą sąmoningai niekinantis subingalvis ateivis inkvizitorius, visuomeninė atmata, neaiškios sudėties biologinės masės darinys“. Už kiekvieno iš keturių teisėjų atžvilgiu padarytą nusikalstamą veiką vyrui skirta 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, o jas subendrinus paskirta galutinė 1 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

Apylinkės teismo nuosprendį apskundė ir nuteistasis K.K., ir du iš nukentėjusiųjų teisėjų. K.K. prašė panaikinti nuosprendį, o nukentėjusieji prašė skirti griežtesnes bausmes už kiekvieną iš nusikaltimų, taip pat griežtesnę subendrintą galutinę bausmę ir netaikyti bausmės vykdymo atidėjimo instituto.

Bylą išnagrinėjusi Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija atmetė K.K. apeliacinį skundą, iš dalies patenkino nukentėjusiųjų apeliacinius skundus. Teismas pažymėjo, kad neturi pagrindo nesutikti su pirmosios instancijos teismo padaryta išvada, kad kaltinime išvardyti nuteistojo elektroniniu paštu išsiųsti raštai, juose teisėjų atžvilgiu vartojant niekinančius žodžius, viešai užgauliai pažemino teisingumą vykdančius teisėjus, o raštuose nurodyti teiginiai apie teisėjus yra žeminantys teisėjų garbę ir orumą. Apeliacinės instancijos teismui nekilo abejonių, kad pateikdamas tokio turinio pareiškimus K.K. neabejotinai suprato, jog viešai raštu išdėstė žeminančius ir užgaulius teiginius apie teisėjus, t. y. sąmoningai siekė viešai pažeminti teisėjus, parodyti nepagarbą jiems.

Vertindama nuteistajam paskirtas bausmes, teisėjų kolegija padarė išvadą, kad pirmosios instancijos teismo paskirtos bausmės už kiekvieną iš nusikalstamų veikų yra per švelnios. Byloje surinkti duomenys atskleidžia nuteistojo asmenybės cinizmą, įžūlumą, susiformavusį nihilistinį požiūrį į visuomenėje priimtas moralės ir elgesio normas, parodo, kad jam anksčiau taikytos baudžiamosios atsakomybės priemonės nepasiekė savo tikslų, jis nepadarė išvadų dėl savo tyčinio priešingo teisei elgesio, turėdamas teistumą, neatlikęs bausmės už analogišką nusikaltimą (nusikalto bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu), vėl pakartotinai nusikalto, o savo priešingo teisei elgesio nenutraukė net šios bylos tyrimo ir teisminio nagrinėjimo metu. Dėl to apylinkės teismo už atskiras padarytas nusikalstamas veikas paskirtos mažesnės nei sankcijos vidurkis bausmės yra neproporcingos jo asmenybei ir jo padarytiems net keturiems analogiško pobūdžio tyčiniams nusikaltimams, todėl neteisingos. Atsižvelgiant į tai, jog K.K. atsakomybę lengvinančių aplinkybių nenustatyta, tuo tarpu nustatyta jo atsakomybę sunkinanti aplinkybė – nusikalto būdamas recidyvistu, teisėjų kolegijos nuomone, yra pagrindas už padarytus nusikaltimus skirti didesnes bausmes nei numatytos laisvės atėmimo bausmės vidurkis, paskiriant nuteistajam už atskiras nusikalstamas veikas po 1 metus 2 mėnesius laisvės atėmimo.

Apygardos teismas, vertindamas teismo sprendimą atidėti bausmės vykdymą, padarė išvadą, kad tai padaryta nepagrįstai sureikšminus tokias aplinkybes kaip nuolatinės gyvenamosios vietos turėjimas ir individualios veiklos vykdymas, kurios, apeliacinės instancijos teismo vertinimu, niekaip nepagrindžia bausmės vykdymo atidėjimo taikymo jau trečią kartą už analogiško pobūdžio nusikaltimus teisiamam K.K., kuris savo veiksmus vertina nekritiškai ir toliau juos tęsia. Todėl ir išvada, kad bausmės tikslai nuteistajam dar gali būti pasiekti be realaus bausmės atlikimo, priešingai nei sprendė apylinkės teismas, negalima.

Apygardos teismo nuosprendis įsiteisėja nuo jo paskelbimo dienos, tačiau per 3 mėnesius gali būti skundžiamas kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Klaipėdos apygardos teismo inform.

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Komentarų: 1

  1. Tauragiškė on

    Mano nuomonė kada žmogus užgauliojančiai rašo teisėjams tai ne už grotų reiktų siusti ,o priverstinai tikrinti jo psichinę būklę. Mano nuomonė žmogus gali būti neadikvatus ir negali atsakyti už savo veiksmus.

Palikite komentarą