Kilus nepasitenkinimui, atšaukė rusų dramaturgo spektaklį

Dalintis:

Visam pasauliui taikant Rusijos ekonomiką ir kitas veiklas žudančias sankcijas, nutraukiant bet kokį bendradarbiavimą ir draugystę su šia šalimi, Tauragės kultūros centrui tai nė motais, – įsitikinę laiško, atsiųsto „Tauragės kurjeriui“, autoriai. Paaiškėjo, kad Tauragės kultūros centro liaudies teatras šiomis dienomis stato Rusijos dramaturgo pjesę ir jau kovo 25-ąją planavo jos premjerą. Teatro režisierės Genovaitės Urmonaitės situacijos vertinimas dviprasmiškas – esą kultūros darbuotojai „nebežino, kokį himną dainuoti“. 

Mano, kad ne laikas

„Tauragės kurjerį“ pasiekė laiškas, kuriuo pranešama: „Šiandien, kai visas pažangusis pasaulis smerkia agresiją Ukrainoje, kai Lietuvoje iš prekybos centrų išimamos rusiškos prekės, kai knygų pardavėjai skelbia, kad nutraukia rusiškų knygų prekybą, o radijo ir televizijos laidų transliuotojai nutraukia rusiškų laidų ir kanalų transliacijas, išgirdome naujieną, kuri tiesiog pribloškė. Pasirodo, Tauragės kultūros centras repetuoja rusų šiuolaikinio dramaturgo pjesę, spektaklį ketina rodyti žiūrovams artimiausiu metu“.

Laiško autoriai teigia pasidomėję, kas yra Tauragės liaudies teatro statomos pjesės autorius. Tai Rusijos dramaturgas Anton Fink.

„Pasidarė įdomu, už kokią sumą Kultūros centras nusipirko minėto autoriaus pjesę ir kokia suma mokesčių pavidalu parems agresoriaus vyriausybę, o kartu ir karą broliškoje Ukrainoje“, – rašoma laiške. Jo autorių nuomone, dabar ne laikas skleisti rusiškąją „kultūrą“, net jei už Rusijos dramaturgo pjesę ir nemokėta, nors šis Rusijos autorius savo interneto svetainėje ir yra paskelbęs, kad be jo raštiško sutikimo spektaklių statymai pagal jo pjeses ir bet koks viešas jų naudojimas yra draudžiami.

Režisierė Genovaitė Urmonaitė. TK archyvo nuotrauka

Pjesės nepirko

Apie Rusijos dramaturgą Anton Fink viešojoje erdvėje informacijos nedaug. Pavyko rasti tik tiek, kad jo pjesės statomos Rusijoje, Kazachstane, Baltarusijoje. „Pastaruosius penkerius metus spektakliai pagal A.Finko pjeses sėkmingai rodomi Maskvos, Sankt Peterburgo, Novosibirsko, Vladivostoko, Volsko, Kaliningrado, Krasnojarsko ir kitų miestų teatrų scenose“, – rašoma oficialiame dramaturgo interneto puslapyje.

Tauragės liaudies teatro režisierė Genovaitė Urmonaitė patvirtino, kad A.Finko pjesę „Etažerė su nepažįstamuoju“ teatras repetuoja jau pusmetį. Jame vaidina trys aktoriai. Premjera planuojama Teatro dienai kovo 25-ąją. Išgirdusi šių eilučių autorės klausimus, ar Rusijos agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje etiška Tauragės visuomenei būtų rodyti šį spektaklį, režisierė paprašė apskritai nerašyti straipsnio, esą tokie straipsniai „kiršina tautą“, o po publikacijos „kažkas su kažkuo susipyks“.

– Kai pradėjau statyti šią pjesę, aš net nežinojau, kas tas autorius, todėl iš karto pradėjau domėtis, kas jis toks. Man irgi labai nedaug pavyko apie jį surasti. Aš žinau, kad jis yra žydų tautybės ir kad jo pjesės buvo statomos kažkur Vokietijoje, – kalbėjo režisierė. – Aišku, vertimas yra iš rusų kalbos.

Paklausta, iš kur gavo šią pjesę ir ar derino spektaklio statymą su autoriumi, G.Urmonaitė atskleidė, kad gavo iš Rokiškio teatro, kuris taip pat yra pastatęs spektaklį pagal šio autoriaus pjesę. Esą atsižvelgti į autorines teises mėgėjų teatrui nereikia ir per 43 metus, kol G.Urmonaitė dirba teatrinį darbą, niekada nereikėjo.

– Aš niekada nesu to dariusi. Mums pjesę davė Rokiškio teatras, – sakė režisierė.

Režisierė patikino, kad su politika pjesės turinys nesusijęs, tai esanti lyrinė pjesė apie kasdienį gyvenimą, nors pripažino – veikėjai rusiškais vardais: Olga, Michailas. Tačiau, G.Urmonaitės teigimu, šie vardai esantys visai ne rusiškos kilmės.

– Man atrodo, grynai mano nuomone, kad menas šitoje situacijoje… Ir dar reikia žiūrėti, kas tas menininkas. Aš netikiu, kad visi dainininkai, kurių dainų nebegalėsim dainuoti, kad jie yra visi yra už Putiną. Netikiu. Aš netikiu, kad visi rašytojai už Putiną. Tada reikia Solženicino aikštę panaikinti, tada ir Kovaliovą naikinkim. Tada įdomu, ar gali dar rodyti filmą anglai, kurie ką tik pastatė „Aną Kareniną“. Ar to filmo irgi jau nebegalim žiūrėti? Vat aš to nesuprantu. Tai ką, į cerkvę pas Grigorijų nebegalima nueiti? Tai gilūs dalykai, – emocingai kalbėjo G.Urmonaitė.

Režisierė: „Nebežino, kokį himną dainuoti“

Tauragės kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis penktadienio rytą negalėjo pakomentuoti nei kokį spektaklį liaudies teatras stato, nei kas jo autorius, bet pažadėjo išsiaiškinti. Netrukus V.Bartušis „Tauragės kurjerį“ informavo, kad spektaklis atšaukiamas. Kovo 25-ąją tauragiškiams bus rodoma kuri nors anksčiau statyta Tauragės liaudies teatro pjesė.

Su redakcija po kelių minučių susisiekė ir režisierė G.Urmonaitė. Ji taip pat patvirtino, kad A.Finko spektaklis atšaukiamas, o laišką redakcijai parašiusiam žmogui palinkėjo būti laimingam.

– Man dabar atėjo palengvėjimas. Taip džiaugiuosi, kaip gerai, kad žmonės sužinos ir galės vėl diskutuoti, būti vienoj pusėj, kitoj. Man kultūros darbuotojų labai gaila, nes jie geri, jie stengiasi, jie nebežino – daryti Užgavėnes, nedaryti, kokią vėliavėlę išsikelti, kokį himną dainuoti, bet aš nueinu į biblioteką ir taip gražiai rusų literatūros pilnos lentynos, – reziumavo Tauragės liaudies teatro režisierė.

Gali būti aktualu: Vertimų biuras Kaune

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą