Ką rinksime į Seimą?

Dalintis:

Artėja spalis, rinkimų į Seimą metas. Žmonės įvairiai vertina rinkimus – vieni abejingi, tai rodo, kad balsuoja vidutiniškai pusė balsavimo teisę turinčių žmonių, kiti aktyvūs, tikisi permainų. Kiekvieni rinkimai vis kitokie – dėl ekonominės padėties, dėl kitų, kad ir koronaviruso, problemų.

Rinkėjui sunku pasirinkti tarp partijų ir jų junginių, šiuo metu jų yra net 17: įvairių krypčių liberalai, panašių pavadinimų socialdemokratai, visokie susibūrimai, pradedant sportininkais, baigiant patriotiniais susivienijimais. Visų programos optimistinės ir labai daug žadančios. Dabar jau visi išmoko gražbyliauti, žarstyti pažadus, išvaizdžiai atrodyti televizorių ekranuose. Dėmesį verta atkreipti ir į tai, kad konkuruojančių partijų vedliai neretai net nėra jų nariai, tarsi būtų samdomi vadybininkai, partijų generolai. Sporte juos vadintų legionieriais, kurie už tam tikrą atlygį turi atlikti sutartą darbą.

Lietuviams žodis „partija“ kelia savotišką psichologinę alergiją, neatmetu, kad tokia būsena gali būti susijusi su ilgus metus Lietuvą valdžiusios Komunistų partijos veiksmais. Net sovietiniais laikais daugelis komunistų, ypač iš inteligentijos flango, nereklamuodavo savo partiškumo. Aiškus pavyzdys – praėję Tauragės savivaldybės tarybos rinkimai: susibūrę keli nepartiniai veikėjai laimėjo net 4 mandatus. Jei šie jokioms partijoms nepriklausantys žmonės į rinkimus būtų ėję kvalifikuočiau ir intensyviau, mandatų galėjo laimėti ir dar daugiau.

Paprastesnis sprendimas rinkėjų laukia į Seimą renkant vienmandatininkus. Tauragėje, mano žiniomis, šiuo metu – 6 kandidatai: 2 moterys ir 4 vyrai. Dešinieji, konservatoriai, lyg ir tęsdami seną savo tradiciją, samdo „legionierių“ iš Vilniaus. Liberalai, neradę tinkamo kandidato savo sąraše, kautis už Seimo nario mandatą siunčia nepartinį. Darbo partijai rinkimuose atstovaus mažai kam žinoma verslininkė, o socialdemokratai ir valstiečiai pasirinko Seimo nario duonos jau ragavusius politikus. Kaip dabar madinga sakyti – jie tęs pradėtus darbus ir taip bandys pelnyti rinkėjų pasitikėjimą. Pirmą kartą Tauragei Seimo rinkimuose atstovaus savarankiškai išsikėlęs kandidatas, surinkęs net 1600 jo kandidatūrą palaikančių žmonių parašų.

Žiniasklaida pranešė, kad iš 141 dabartinio Seimo nario tik 9 nedalyvaus artėjančiuose rinkimuose. Žinoma, Seimo nario statusas ypatingas – įstatymų leidyba, Vyriausybės darbo kontrolė, atstovavimas rinkėjams. Neretas, kandidatuojantis į Seimą, sako, kad dirbti Seimo nariu reikia patirties. Tokių patyrusių Lietuvoje nemažai – sėdi Seime dešimtmečiais, o Lietuvos ekonomika  tuos pačius dešimtmečius velkasi Europos Sąjungos gale.

Vis dėlto reikia tikėtis – gal kada nors įvyks proveržis. Vilties prarasti negalime. Kviečiu visuomenę aktyviai dalyvauti rinkimuose – ką išsirinksime, tą ir turėsime.

Donatas SIMAITIS

Dalintis:

About Author

Skaitomiausias Tauragės krašto naujienų portalas

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą